Błonnik nierozpuszczalny (część 3)

Błonnik nierozpuszczalny jest drugim rodzajem błonnika występującym w pożywieniu, do którego zaliczamy: celulozę, hemicelulozę i ligniny.

Ta forma błonnika przedostaje się przez nasz przewód pokarmowy praktycznie w stanie niezmienionym. Wzdłuż całej swej drogi wchłania wodę, nawilżając stolec i powiększając zdecydowanie jego objętość. W obecności soków trawiennych ulega pęcznieniu, więc rozpycha ściany żołądka wywołując w nas uczucie pełności.

Rola błonnika nierozpuszczalnego

Skutecznie spowalnia przesuwanie miazgi pokarmowej przez układ trawienny – tym samym więcej substancji odżywczych może ulec wchłonięciu. Skraca zaś czas zalegania mas kałowych i napierając na ściany jelita wyzwala tzw. ruchy robaczkowe, które umożliwiają nam oddawanie stolca.

Pamiętajmy, że niedobór błonnika w diecie prowadzi do zalegania i gnicia niepożądanych składników pokarmowych, które stwarzają doskonałe warunki do rozwoju komórek nowotworowych. Jedząc produkty bogate w błonnik, jesteśmy znacznie rzadziej narażeni na wrzodziejące zapalenie jelita grubego czy raka okrężnicy.

Zapobiega objadaniu się sprawiając, że pod jego wpływem do naszego mózgu natychmiast trafiają informacje by zahamować nasz apetyt. Jego obecność w codziennym jadłospisie będzie nam sprzyjać podczas zrzucania zbędnych kilogramów.

W czym błonnik nierozpuszczalny siedzi?

Nierozpuszczalną formę błonnika zawierają głównie produkty z pełnego ziarna. Jej cennym źródłem są między innymi otręby – zwłaszcza pszenne, kasze – głównie: gryczana i jęczmienna, brązowy ryż, płatki: żytnie i pszenne, orzechy kokosowe, wiórki kokosowe, orzechy laskowe, migdały, sezam, nasiona oraz warzywa i owoce.

autor:
Karolina Przybyło

Karolina Przybyło

Instruktor Systemowy w Klubie Wellness w Parku Wodnym w Krakowie, absolwentka Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie, Instruktor Odnowy Psychosomatycznej, Instruktor Fitness. Prowadzi treningi grupowe i personalne, a także udziela konsultacji trenerskich i żywieniowych.

Komentarze

Aby dodać komentarz musisz się . Jeśli nie masz konta na portalu, zarejestruj się.

Możesz także zalogować się używając swojego konta .