Błonnik rozpuszczalny (część 2)

Szczególnie istotnym rodzajem błonnika, usprawniającym funkcjonowanie naszego organizmu jest jego forma rozpuszczalna. Zaliczamy do niej: pektyny, gumy, alginaty pochodzące z alg oraz śluzy.

Co on w Twoim ciele wyprawia?

Rozpuszczalna frakcja błonnika nie ulega trawieniu, a jedynie częściowo jest rozkładana przez florę bakteryjną jelita. Wchłaniając wodę i soki pokarmowe tworzy gęsty, kleisty żel, zmiękczający nasze masy kałowe. Wypełnia on swą dużą objętością żołądek, przynosząc nam poczucie sytości oraz spełnia szereg korzystnych funkcji.

Przede wszystkim spowalnia wchłanianie glukozy i kwasów tłuszczowych do krwi, dzięki czemu składniki te przechodzą stopniowo nie wywołując nagłego obciążenia. Zapewnia tym samym stabilny poziom „cukru” we krwi, ponieważ zmniejsza wydzielanie hormonu insuliny, po zjedzeniu produktu zawierającego węglowodany. Zapobiega w ten sposób magazynowaniu nadmiaru „cukru”, w postaci rezerw w naszej tkance tłuszczowej.

Hamuje działanie enzymu odpowiedzialnego za wytwarzanie cholesterolu w wątrobie oraz wzmaga wchłanianie wapnia w jelitach, co sprzyja w profilaktyce osteoporozy.

Absorbując natomiast nadmiar kwasów tłuszczowych i cholesterolu, odciąża pracę serca, które musiałoby z trudem przepompować krew przeciążoną składnikami płynącymi w niej pod zbyt dużym naporem. Chroni nas w ten sposób przed chorobami serca. Obciążane nieustanną pracą ściany mięśnia sercowego, stałyby się grube i włókniste, komory uległyby powiększeniu, a jego zastawki nieszczelności.

Obniża równocześnie ciśnienie krwi oraz zmniejsza ryzyko deformowania naczyń przez blaszkę miażdżycową, które pod wpływem wyższego ciśnienia stałyby się kruche i mniej elastyczne. Konsekwencją takiego stanu byłby zawał, zator bądź udar mózgu. Dodatkowo atutem produktów bogatych w błonnik rozpuszczalny jest obecność antyutleniaczy (witaminy C, E i beta-karoten), które wspierają błonnik w ochronie naszych naczyń krwionośnych.

Błonnik rozpuszczalny pomaga eliminować z organizmu toksyny, metale ciężkie, a niekiedy nawet substancje rakotwórcze. Usuwając zaś z organizmu kwasy żółciowe zapobiega powstawaniu kamieni żółciowych.

Źródła rozpuszczalnego błonnika

Obecny jest przede wszystkim w dwóch rodzajach zbóż: owsie i jęczmieniu, owocach cytrusowych oraz jabłkach, śliwkach, porzeczkach i jeżynach. Spore jego ilości zawierają rośliny strączkowe jak fasola czerwona i biała, soczewica czy groch, a także soja i jej przetwory jak np. tofu lub pasztet sojowy. Nie zapominajmy również o algach, np. delektując się sushi.

autor:
Karolina Przybyło

Karolina Przybyło

Instruktor Systemowy w Klubie Wellness w Parku Wodnym w Krakowie, absolwentka Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie, Instruktor Odnowy Psychosomatycznej, Instruktor Fitness. Prowadzi treningi grupowe i personalne, a także udziela konsultacji trenerskich i żywieniowych.

Komentarze

Aby dodać komentarz musisz się . Jeśli nie masz konta na portalu, zarejestruj się.

Możesz także zalogować się używając swojego konta .