Dlaczego stretching jest ważny?

Stretching, czyli rozciąganie, jest nieodzownym elementem prawidłowo zbilansowanego cyklu treningowego.

Wszystkie formy treningowe, mające na celu podnoszenie parametrów ciała (siła, szybkość, wytrzymałość, wydolność etc.) charakteryzują się jedną cechą wspólną – zamykają osadzoną w ciele przestrzeń. Proces ten sprawia, iż przekuwane w ogniu treningowym ciało, staje się raczej sztywne niż elastyczne. Dzieje się tak, ponieważ tonus mięśniowy w czasie treningu poddawany jest modyfikacji, co spina ciało. Stretching natomiast, jest praktyką, która ten proces odwraca, otwierając tym samym, wcześniej zamkniętą przestrzeń. Pospinane, sztywne tudzież pokurczone ciało, to potencjalne skutki uboczne treningu. Stretching niweluje wszystkie te objawy. Jeśli kompleksowy trening, zastosujemy jako antybiotyk na bakterię zwaną zaniedbaniem ciała, to musimy być świadomi, co do konieczności równoległego przyjmowania leku osłonowego przeciw skutkom ubocznym tegoż antybiotyku. Lekiem tym jest właśnie stretching.

Poniżej przedstawiam proces przekuwania wątłego ciała w stal przy pomocy ognia treningowego, ze świadomym pominięciem stretchingu. Pozwoli Ci to jeszcze lepiej zrozumieć, jak ważny jest stretching. Poniższe dane opierają się na teorii fizjologii ustroju oraz wieloletniej praktyce ciała… wielu ciał.

Faza adaptacyjna cyklu

Siła Rośnie
Wytrzymałość somatyczna Rośnie
Wydolność Rośnie
Szybkość Rośnie
Zwinność Rośnie
Równowaga przyrostu parametrów Stabilna

Faza rozwojowa cyklu – konieczność wprowadzenia stretchingu → nie wprowadzamy

Siła Rośnie
Wytrzymałość somatyczna Rośnie
Wydolność Przyrost hamowany
Szybkość Przyrost hamowany
Zwinność Przyrost hamowany
Równowaga przyrostu parametrów Zachwiana

Faza utrwalania cyklu – dotkliwa konieczność wprowadzenia stretchingu → nie wprowadzamy

Siła Przyrost hamowany
Wytrzymałość somatyczna Przyrost hamowany
Wydolność Spada
Szybkość Spada
Zwinność Spada
Równowaga przyrostu parametrów Destabilizacja

Z powyższych tabel wnioskujemy, iż w pierwszej fazie rozwoju treningowego, ciało Twoje ewoluuje we wszystkich jego parametrach. Jednak już w drugiej fazie, gdzie stretching winien być wprowadzony, zauważysz już pierwsze symptomy jego braku. Jedne parametry nadal rosną, podczas gdy przyrost innych jest już hamowany z powodu braku dostatecznego natlenienia tkanek. Równowaga przyrostu parametrów z kolei, zostaje zachwiana. W trzeciej fazie cyklu, dochodzi do destabilizacji tejże równowagi. W następstwie tego zjawiska. Większość parametrów spada, mimo kontynuowania procesu treningowego. A te najbardziej odporne, jak siła i wytrzymałość somatyczna, ulegają hamowanemu przyrostowi.

Co to znaczy hamowany przyrost?

Organizm twój dysponuje mechanizmami rozwoju poszczególnych jego parametrów. Ciało, którym władasz będzie się rozwijało z pełną szybkością tylko wtedy, kiedy równowaga tego przyrostu będzie przez cały ten czas stabilna. Kiedy stabilność owa zostanie zachwiana, zakodowana w matrycy szybkość, będzie hamowana, co znacznie ją spowolni, a na pewnym już etapie, całkowicie zatrzyma. Spowoduje to stagnację rozwojową, czego żadnemu ciału nie życzę.

Dlaczego tak się dzieje?

Transformacja treningowa ciała, objawia się między innymi tym, że mięśnie Twoje zwiększają swoją gęstość oraz polepszają swą kurczliwość. Układ nerwowy z kolei, podłącza się do nich większą ilością włókien informacyjnych. Proces ten sprawia, że efektywność Twych mięśni rośnie. Ma to jednak swój skutek uboczny. Mianowicie, mięśnie w wyniku ciągłego spinania i rozluźniania, ulegają zesztywnieniu, co prowadzi do niedostatecznego ich natlenienia. Włókno mięśniowe nie może się przez to prawidłowo naciągnąć tuż przed skurczem. Pospinane mięśnie, zwłaszcza jeśli nie są one w swym tonusie zrównoważone, deformują sylwetkę oraz jej prawidłową postawę. Ciało Twoje jest wtedy pokurczone, dysproporcjonowane, a jego parametry frustrujące.

Dlaczego stretching zapewnia zrównoważony rozwój?

Właściwie skomponowana praktyka treningowa, jest dla Twojego organizmu progresywną metamorfozą. Kolejnym krokiem w przód na drodze ewolucji. W czasie treningu, prócz tlenu, do Twoich mięśni dostarczane są również substancje odżywcze oraz zmagazynowany wcześniej tłuszcz. W mięśniach owych, jest to wszystko spalane i przemieniane na energię, dzięki której żyjesz i trenujesz. Produkt tej przemiany jest brudny i toksyczny, a ciało twoje (zwłaszcza mięśnie), jest nim całe upaprane. Należy zatem, wszystko to oczyścić, by było pięknie zregenerowane i gotowe do kolejnego treningu. I tutaj właśnie wchodzi do akcji stretching, który sam w sobie, nie jest wymaganym środkiem czyszczącym, ale on właśnie, usprawnia cały system oczyszczania, jakim Twój organizm dysponuje. W czasie stretchingu (bez względu na to, czy wykonujesz go przed czy po treningu) mięśnie są naciągane i dotleniane. Szybciej się dzięki temu regenerujesz, a twój proces super kompensacji, przebiega bez zakłóceń. Nie doświadczasz wtedy przykrego stanu zapalnego włókien mięśniowych, pospolicie zwanego zakwasami, a stawy Twoje i kości, nie są nadmiernie obciążone czy też nadwyrężone, co sprzyja rozwojowi ich wytrzymałości oraz elastyczności. Ciało, którym władasz, w swej lekkości jest zupełnie swobodne, a siłę swoją, z gracją i powabem ono prezentuje.

Pamiętajmy zatem, że stretching, to remedium na treningowe skutki uboczne oraz czynnik usprawniający proces superkompensacji.

autor:
Daniel Krawczyk

Daniel Krawczyk

Instruktor Systemowy w Klubie Wellness w Parku Wodnym w Krakowie, absolwent Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie, Instruktor Odnowy Psychosomatycznej, Instruktor Fitness, Instruktor Sztuk Walki. Prowadzi treningi grupowe i personalne oraz udziela konsultacji trenerskich i żywieniowych, a także zajmuje się realizacją rozwojowych prac naukowo-badawczych dotyczących branży Fitness&Wellness.

Komentarze

Aby dodać komentarz musisz się . Jeśli nie masz konta na portalu, zarejestruj się.

Możesz także zalogować się używając swojego konta .