Każda wiedźma ma swoją miotłę. Każda kobieta ma swój BŁONNIK

Błonnik jest substancją roślinną, która zyskała sobie sławę „cudownej biologicznej miotły” przewodu pokarmowego.

Błonnik uchodzi za niezbędny składnik każdej diety, ponieważ skutecznie tłumi apetyt, pozbawiając nas tak bardzo niechcianego odczucia głodu. Usprawnia perystaltykę naszych jelit, zmniejszając ryzyko zalegania niepożądanych składników pokarmowych, które mogą się przyczyniać do powstawania zmian nowotworowych i stanów zapalnych. Ułatwia trawienie, wchłanianie i wykorzystanie składników pokarmowych, poprzez zwolnienie ich prędkości przechodzenia przez jelito cienkie. Potrafi również obniżać poziom cholesterolu we krwi oraz utrzymać w niej stabilny poziom cukru. Jednak nie każda jego form spełnia wszystkie wymienione wyżej funkcje.

Co to właściwie jest błonnik?

Błonnik zalicza się go do grupy węglowodanów nieprzyswajalnych, nie ulega on bowiem trawieniu w naszym układzie pokarmowym. Przechodząc przez jelita, wchłania niestrawione resztki pokarmowe oraz wodę. Niektóre rodzaje błonnika są w stanie wchłonąć 10 razy tyle wody, co same ważą. Błonnik zabiera ze sobą po drodze toksyczne i rakotwórcze substancje, szkodliwe metale bądź substancje barwiące, którymi wypełniona jest współczesna żywność. Nawet kubek jogurtu o smaku truskawkowym jest dla Was informacją, że niewiele jest w nim owoców albo nawet wcale, gdyż z powodzeniem zastąpiono je aromatem o smaku truskawkowym bądź barwnikiem.

Gdzie znajdziemy błonnik?

W postaci naturalnej znajdziemy go w dużych ilościach przede wszystkim w produktach pełnoziarnistych, nasionach, warzywach i owocach – o ile nie pozbawiamy ich jadalnej skórki. Unikajmy pożywienia w pełni przetworzonego, pozbawionego nie tylko błonnika, ale także innych cennych dla nas substancji jak minerały i witaminy. Na rynku znajdziemy preparaty zawierające ten składnik, najczęściej w formie rozpuszczalnego proszku bądź tabletek.

Błonnik – jak go ugryźć?

Miejmy świadomość, że spożywając pokarm wysokobłonnikowy nasze zęby stają się silne, mocne i zdrowe, a układ trawienny sprawniej funkcjonuje.

Spożywaniu błonnika powinno jednak towarzyszyć picie dużej ilości wody. Wówczas odgrywa podstawową rolę w zapobieganiu zaparciom oraz powstawaniu hemoroidów, zapaleń uchyłków jelita grubego, raka okrężnicy oraz żylakom.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca spożywanie 20-40 g błonnika dziennie.
Jednakże nagłe dostarczenie organizmowi zbyt dużej dawki błonnika może wywołać wzdęcia, bóle brzucha oraz podrażnienie ścian żołądka. Dlatego osoby, których dieta była dotychczas uboga w produkty wysokobłonnikowe, powinny wprowadzać je do jadłospisu ostrożnie i pod kontrolą specjalisty.

Dwa rodzaje błonnika

Mało osób wie, że błonnik występuje w pożywieniu zazwyczaj w dwóch formach: rozpuszczalnej bądź nierozpuszczalnej. W niektórych produktach dominuje wyraźnie jego jedna forma i to właśnie ona wyznacza wówczas główne wartości pokarmu. Najcenniejszą formą jest dla nas ta rozpuszczalna. O jej roli przeczytacie w kolejnym artykule.

autor:
Karolina Przybyło

Karolina Przybyło

Instruktor Systemowy w Klubie Wellness w Parku Wodnym w Krakowie, absolwentka Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie, Instruktor Odnowy Psychosomatycznej, Instruktor Fitness. Prowadzi treningi grupowe i personalne, a także udziela konsultacji trenerskich i żywieniowych.

Komentarze

Aby dodać komentarz musisz się . Jeśli nie masz konta na portalu, zarejestruj się.

Możesz także zalogować się używając swojego konta .