Specyficzny sprzęt – maszyny Pilates

Joseph Pilates opracował szereg maszyn, które miały za zadanie zwiększyć efektywność treningu Pilates. Są to między innymi: Cadillac, Reformer, Wunda Chair, Ladder Barrel, Electric Chair i Spine Corrector.

Obecnie można znaleźć sprzęt Pilates różnych marek, z możliwością zastosowania ich w domu bądź w specjalnych studiach Pilates. Ich cena zależy przede wszystkim od materiałów z jakich została wykonana, a co za tym idzie od wytrzymalości i trwałości danej maszyny.
Swoją pierszą maszynę, Joseph Pilates zaprojektował podczas I wojny światowej, używając ramy łóżka i kilku sprężyn. Miała ona służyć poprawie sprawności fizycznej przebywającym tam rannym żołnierzom.
Jeżeli systematycznie uprawiasz Pilates i potrafisz prawidłowo wykonywać trudniejsze ćwiczenia, możesz zastanawiać się: Po co mi jeszcze specjalny sprzęt Pilates? Otóż w przypadku wykorzystywania maszyn w treningu, zajęcia Pilates okażą się zupełnie nowym wyzwaniem, nie tylko dla twojego “centrum”, ale również dla twoich nóg, bioder, ramion i pośladków.

Cadillac

Cadillac – to własnie od tej maszyny wszystko się zaczęło. Swoim wyglądem najbardziej przypomina sprzęt, który Joseph Pilates opracował podczas I wojny światowej na wyspie Man. Cadillac, maszyna znana rownież pod nazwą “Rack” bądź “Trapez table”. Możemy wykonać na niej około 80 ćwiczeń na wzmocnienie mięśni tułowia, ramion, nóg i innych mięśni naszego ciała. Maszyna swoim wyglądem może niektórym przypominać narzędzie tortur. Jest to duży, solidny stół pokryty materacem oraz z przymocowaną do niego metalową ramą. Kluczowe zastosowanie mają jednak dodatkowe sprężyny, drążki i pętle. Ponieważ łóżko jest dość duże i sam materac jest umieszczony dość wysoko nad ziemią, ułatwia ono wykonywanie ćwiczeń osobom z nadwagą oraz umożliwia łatwiejsze wejście i zejście ludziom starszym bądź osobom z jakimikolwiek urazami. Niestety ze względu na swoje gabaryty, Cadillac jest główie wykorzystywany w profesjonalnych studiach Pilates.

Poniżej możecie zobaczyć jak wygląda przykładowy trening personalny w wykorzystaniem Cadillaca.

Reformer

Reformer – jest najbardziej znaną maszyną Pilates. Składa się z drewnianej podstawy, różnych sprężyn i przesuwni mocowanych do niej. Ma ona ogromne zastosowanie, ponieważ mogą na niej ćwiczyć osoby początkujące jak i zaawansowane. Oprócz korzyści służących poprawie postawy podnosi również elastyczność, siłę mięśni oraz równowagę.
Zobaczcie jakim wszechstronnym urządzeniem może być Reformer w ćwiczeniach Pilates

Wunda Chair

Wunda Chair – z j. niemieckiego “cudowne krzesło”. Przyrząd ten wygląda dość niepozornie (przypomina taboret) a jest jednym z najbardziej wszechstronnych jak i najtrudniejszych maszyn. Został zaprojektowny przez Joseph’a Pilates’a specjalnie do ćwiczeń w domu, oraz do wykorzystania jako mebel. Jest jednym z najmniejszych urządzeń, ale praca na nim, tak jak w przypadku Reformera czy Cadillaca, jest również wspomagana przez użycie sprężyn. Praca na Wunda Chair wymaga dużej wytrzymałości siłowej, dlatego jest szczególnie polecana osobom, dla których metoda Pilates nie jest obca. Praca na nim jest niekiedy urozmaiceniem, ponieważ większość ćwiczeń czy to na zajęciach grupowych na macie bądź na wcześniejszych omawianych urządzeniach, jest wykonywana głównie w pozycji leżenia przodem bądź tyłem. W przypadku Wunda Chair ćwiczy się głównie w pozycji siedzącej i stojącej.
Poniżej możecie się przekonać jak trudne i niekiedy skomplikowane ćwiczenia można wykonać na tak niepozornym krześle :)

Spine corrector

Spine corrector – maszyna ta jest również nazywana jako “Hump Barrel” lub “Step Barrel”. Swoim kształtem przypomina gwizdek z półkolistym łukiem, które służy jako oparcie, oraz z siedziska ustawionego pod pewnym kątem. Często, dzięki uchwytom pozwala na większe bezpieczeństwo w trakcie ćwiczeń.
Sprzęt ten służy głównie do rozciągania kręgosłupa i ramion. Jest rewelacyjnym urządzeniem wprowadzającym różnorodność w ćwiczeniach jak i stanowiącym wyzwanie nawet dla osób, które od dawna zajmują się techniką Pilates.

Maszyny Pilates są niestety dalej rzadkością w Polsce. Niewielka ilość klubów bądź profesjonalnych studiow Pilates oferuje zajęcia na Reformerze lub na Cadillacu. Większość klubów, w których odbywają się zajęcia Pilates udostępnia jedynie drobne przyrządy takie jak piłki czy taśmy. Niestety bardzo rzadko można trafić na zajęcia, gdzie w ćwiczeniach Pilates wykorzystuje się rollery bądź obręcze Pilates. Te drobne sprzęty są natomiast dość często wykorzystywane podczas trenigów personalnych, ponieważ dzieki nim można szybciej osiągnąć zamierzone efekty.

autor:
Paulina Rogóż

Paulina Rogóż

Trener Pilates. Absolwentka Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie. Instruktor rekreacji ruchowej ze specjalnością fitness, instruktor i trener narciarstwa zjazdowego. Ukończyła wiele szkoleń i kursów oraz zdobywała wieloletnie doświadczenie prowadząc zajęcia grupowe w jednym z największych klubów w Krakowie Wellness Club Park Wodny. Obecnie swoją pasją do sportu i ćwiczeń fizycznych zaraża studentów na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie oraz prowadzi indywidualne treningi personalne Pilates.

Komentarze

Aby dodać komentarz musisz się . Jeśli nie masz konta na portalu, zarejestruj się.

Możesz także zalogować się używając swojego konta .