Trening Mind&Body

Czym właściwie jest trening Mind&Body, o którym coraz to więcej się mówi i jakie formy aktywności fizycznej możemy do niego zaliczyć?

Przed wyjaśnieniem tego trendu chciałabym wcześniej skupić się na kilku ważnych problemach, które wiążą się z naszym zaangażowaniem w trening. W miejskich klubach istnieje nieskończona ilość zajęć grupowych zaczynając od form takich jak TBC, BS, STEP a skończywszy na zajęciach Pilates. Wszystkie te formy ćwiczeń kuszą osiągnięciem wspaniałej sylwetki.

Niezależnie od tego jaką opcję wybierzesz, czy będzie to Pilates czy Step jesteś już krok do przodu. Ćwiczysz, ruszasz się, a pamiętaj, że wg J. Pilates „sprawność fizyczna jest pierwszym warunkiem szczęścia”. Istnieje jednak kilka “pułapek”, w które niefortunnie możesz wpaść:

  • Może się okazać ze Twój systematyczny trening nie wpływa zbawiennie na twoją sprawność fizyczną, a co się z tym wiąże na wygląd twojego ciała. Często obserwuje się klientów/klientki które prawie “śpią” w klubie. Co to znaczy? Jeżeli jesteś w klubie codziennie na kilku zajęciach i nie dajesz sobie czasu na odpoczynek nawet w weekend, to może jesteś jedną z takich osób. Uważaj, ponieważ przemęczając swój organizm, nie dając mu odpowiedniego czasu na regenerację, narażasz się na większe niebezpieczeństwo wystąpienia kontuzji oraz możesz zauważyć tzw. “puchnięcie organizmu”. Dzieje się tak, ponieważ Twoje ciało nie ma czasu na odpoczynek i się broni. Najlepszym sposobem nie wpadnięcia w tą pułapkę będzie konsultacja z trenerem/instruktorem, który pomoże stworzyć plan treningowy indywidualnie dopasowany do Twoich potrzeb.
  • Inną “pułapką” jest nieefektywna praca podczas zajęć fitness. Musisz się zastanowić po co przyszłaś/przyszedłeś do na zajęcia. Jeżeli zależy Ci na “wyłączeniu umysłu” i dobrej zabawie, to oczywiście zajęcia choreograficzne, wymyślny układ, trudne kroczki są dla Ciebie odpowiednie. Jeżeli jednak chcesz mieć sprawne ciało, pięknie ukształtowane mięśnie i przede wszystkim chcesz poprawić swoją sprawność fizyczną, musisz wnieść do swojego treningu zaangażowanie umysłu oraz świadomy oddech. Niejednokrotnie spotkałam sie z osobami, które wpadają w rutynę. Przychodzą na zajęcia, ponieważ od kilku lat to robią ale czy widzą jakiekolwiek efekty tego trenigu? Niestety nie zawsze :( Okazuje się, że można ćwiczyć przez lata wykonując serię ćwiczeń niedbale, niechlujnie. I tu możemy się odnieść do trendu Mind&Body, który łączy ciało z naszym umysłem. Skup się na danym ruchu. Niech każde kolejne powtórzenie będzie dokładniejsze, płynniejsze. Dzięki temu osiągniesz perfekcję ruchu a przecież o to chodzi! Pamiętaj, że jesteś na zajęciach z jakiegoś powodu! Jesteś tu dla siebie więc poświęć cały ten czas tylko sobie. Wyłącz telefon, nie plotkuj, będzie na to czas po zajęciach w szatni.
  • Ostatnia “pułapka” wiąże się ze stanem fizycznym naszego organizmu w danym dniu i celem, który chcemy osiągnąć. Zastanów się przez chwilę jak wyglądał dziś Twój dzień. Czy jesteś przemęczona/ny, czy wręcz przeciwnie pełna/ny energii? Dopiero teraz wybierz odpowiednią formę ćwiczeń. Nie wpadaj w rutynę! Aby wiedzieć jaki wpływ na Twoje ciało mają dane ćwiczenia oferowane w klubie przeczytaj uważnie grafik wraz z opisem zajęć. Większość klubów w swojej ofercie zawiera zajęcia z tańca, fitness, jogi bądź Pilates. Wybierz formę odpowiednią do samopoczucia oraz stanu fizycznego w danym dniu.

Przedstawione powyżej “pułapki” aktywności fizycznej, mają również związek ze świadomym treningiem, który jest nieodzowną częścią formy Mind&Body.

Wieki temu wschodnie kultury odkryły ścisłą korelację ciała, umysłu i duszy oraz jak ogromny wpływ mogą mieć względem siebie.

Poniżej przedstawiam niektóre z form trendu Mind&Body, których warto spróbować:

Pilates – rewelacyjna metoda opracowana przez J. Pilatesa. Skupia się na zrównoważonym rozwoju mięśni, nie zapominając nawet o tych najmniejszych. Głównymi jej zaletami jest poprawa świadomości swojego ciała, mięśnie stają się silniejsze i bardziej smukłe, poprawia się sylwetka, a co za tym idzie ogólna postawa. Ćwiczenia mają również zbawienny wpływ na problemy z kręgosłupem. Co jest najważniejsze, ćwiczenia Pilates może wykonywać każdy, niezależnie od wieku. Jednak najlepsze efekty można osiągnąć w trakcie treningu personalnego.

Tai Chi – to starożytny, chiński system, który po części jest systemem ćwiczeń, medytacji oraz sztuką walki. Opracowany ponad 2tys. lat temu ma swoje filozoficzne korzenie w Taoizmie. Odnosi się również do koncepcji Yin I Yang (dwie pierwotne, przeciwne siły które jednocześnie się uzupełniają). W praktyce chodzi o wspieranie przepływu energii witalnej “Chi”. Ruchy w Tai Chi są wykonywane powolnie i płynnie. Wszystko wygląda niemal jak taniec. Skomplikowane sekwencje ruchu wymagają jednak kontroli umysłu oraz świadomego i głębokiego oddechu. Dzięki tym założeniom technika Tai Chi staje się dostępna dla osób w każdym wieku.

Joga – można powiedzieć, że to od Jogi zaczął się cały szał trendu Mind&Body. Odnosi się ona do integracji umysłu, ciała i ducha. Jest to styl życia. Jednak w zachodnim świecie większość ludzi utożsamia ten system jedynie do formy aktywności fizycznej, związanej z praktykowaniem odpowiednich pozycji ciała tzw. Asan, świadomego oddechu tzw. Pranayama oraz medytacji tzw. Mantry.

Body Art – twórcą tej metody jest Robert Steinbacher, który bazował głównie na ćwiczeniach rehabilitacyjnych, jodze, jak również wykorzystał swoje doświadczenia związane z techniką fitness i tańcem. W Body Art wykonujemy serię ćwiczeń płynnie przechodząc z jednej sekwencji w drugą. Często wracając do początku układu nasz ruch staje się dokładniejszy, bardziej efektywny. Podobnie jak w Pilates metoda ta jest połączeniem treningu i relaksu dzięki czemu służy poprawie świadomości ciała. Efektem tych ćwiczeń jest również zgrabna i smukła sylwetka.

Stretching – jak sama nazwa wskazuje zajęcia te służą poprawie elastyczności naszych włókien mięśniowych. Aby prawidłowo rozciągnąć nasze ciało, powinniśmy postępować dokładnie według wskazówek instruktora oraz odpowiednio długo wytrzymywać w danej pozycji.

Trilo Chi® – to forma ćwiczeń opatentowana przez szkołę Open Mind&Fitness Idea. Jest ona ukierunkowana na znalezieniu harmonii ciała, ducha oraz duszy. Jest inspirowana azjatyckim podejściem do zrozumienia i wykorzystania energii siły życia “Chi” i integruje ją z zachodnim fitnessem. Pomaga w utrzymaniu równowagi energetycznej, elastyczności i stabilizacji.

Polecam wszystkim formy Mind&Body, jako docelowy bądź uzupełniający trening, dzięki któremu osiągniesz zamierzone cele.

autor:
Paulina Rogóż

Paulina Rogóż

Trener Pilates. Absolwentka Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie. Instruktor rekreacji ruchowej ze specjalnością fitness, instruktor i trener narciarstwa zjazdowego. Ukończyła wiele szkoleń i kursów oraz zdobywała wieloletnie doświadczenie prowadząc zajęcia grupowe w jednym z największych klubów w Krakowie Wellness Club Park Wodny. Obecnie swoją pasją do sportu i ćwiczeń fizycznych zaraża studentów na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie oraz prowadzi indywidualne treningi personalne Pilates.

Komentarze

Aby dodać komentarz musisz się . Jeśli nie masz konta na portalu, zarejestruj się.

Możesz także zalogować się używając swojego konta .