Zasady bez których nie możemy się obejść

Każdy z nas przed przystąpieniem do zajęć Pilates powinien zrozumieć tę formę ruchu. Pomogą nam w tym zasady, których należy się trzymać bez względu na poziom naszego zaawansowania.

Koncentracja – Dla osób, które nigdy wcześniej nie miały do czynienia z ćwiczeniami Pilates zajęcia w klubie mogą okazać się bardzo ciężkie, nie ze względu na trudność w wykonaniu ćwiczeń ale przez ciągłą koncentrację w czasie trwania całej sesji. Pilates uczy nas świadomości swojego ciała „tu i teraz“. Nasz umysł powinien koncentrować się w chwili obecnej na danym ćwiczeniu a nie na tym co np. mamy do zrobienia po zajęciach. Koncentracja zwiększa świadomość naszego ruchu i pozwala zmniejszyć możliwość kontuzji.

Oddech – Często prawidłowy oddech na zajęciach grupowych Pilates jest również nie małym wyzwaniem. Po pierwsze dlatego, że nie potrafimy oddychać torem boczno-żebrowym i przez to gubimy naturalne ustawienie kręgosłupa w ćwiczeniu. (Więcej w kolejnym artykule). Oddech jest nie tylko połączeniem ciała i umysłu ale również nadaje rytm wykonywanym ćwiczeniom. Dzięki temu wspomaga koncentrację, zwiększa pojemność płuc oraz poprawia wymianę tlenową.

Środkowanie – Jest to najważniejsza i podstawowa zasada Pilates. Pozwala przede wszystkim na prawidłowym utrzymaniu kręgosłupa w każdym ćwiczeniu.
W skład mięśni środka nie wchodzą jedynie mięśnie brzucha. Należy również pamiętać o mięśniach dna miednicy oraz dolnej części pleców.

Kontrola – Pilates był pierwotnie nazywany z ang.“Contrology” czyli sztuką kontroli("Return to Life through Contrology "(1945). Kontrola jest niczym innym jak zrozumieniem oraz utrzymaniem prawidłowej pozycji i formy w trakcie każdego ćwiczenia. Ruch aby był płynny i spokojny musi być pokierowany przez nasz umysł.

Precyzja – Jest kluczem do osiągnięcia perfekcji w ruchu. Na samym początku możemy mieć z tym małe problemy, jednak z czasem będzie nam coraz łatwiej.

Ciągły ruch – W Pilates nie ma przypadkowych, niechlujnych ruchów. Każde ćwiczenie jest wykonywane płynnie i spokojnie. Pamiętajmy, im wolniejszy ruch tym większa wytrzymałość mięśniowa.

Równowaga – Każdy z nas posiada pewne dysharmonie w ciele i musimy się z tym pogodzić. Jednakże aby złagodzić niektóre z nich stosujemy ćwiczenia Pilates, które pomagają wzmocnić osłabione mięśnie oraz rozciągnąć te które są przykurczone.

Rutyna – To ostatnia jednak nie mniej ważna zasada w Pilates. Jedynie dzięki nieustannej praktyce możemy osiągnąć zamierzone cele tj. poprawa postawy bądź ogólna sprawność fizyczna.

autor:
Paulina Rogóż

Paulina Rogóż

Trener Pilates. Absolwentka Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie. Instruktor rekreacji ruchowej ze specjalnością fitness, instruktor i trener narciarstwa zjazdowego. Ukończyła wiele szkoleń i kursów oraz zdobywała wieloletnie doświadczenie prowadząc zajęcia grupowe w jednym z największych klubów w Krakowie Wellness Club Park Wodny. Obecnie swoją pasją do sportu i ćwiczeń fizycznych zaraża studentów na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie oraz prowadzi indywidualne treningi personalne Pilates.

Komentarze

Aby dodać komentarz musisz się . Jeśli nie masz konta na portalu, zarejestruj się.

Możesz także zalogować się używając swojego konta .