Zmiany, zmiany, zmiany - Czyli korzyści z Pilates!

Wiesz już czym jest Pilates, znasz już najważniejsze zasady, ale czy naprawdę wierzysz w zmiany, które dokonają się w Twoim organiźmie?

Ponieważ ćwiczenia Pilates są dość trudne ze względu na precyzję w ich wykonaniu, większość zmian zaobserwujesz przy regularnym treningu, co oznacza, że musisz ćwiczyć przynajmniej 2 razy w tygodniu przez okres kilku tygodni!

Lepsza postawa ciała – To pierwsza zmiana w Twoim ciele. Jednym z najczęstszych problemów złej postawy ciała jest sylwetka z wypiętym i odstającym brzuchem. Ostatnio zaobserwowałam ten problem u mężczyzn, którzy traktują swój brzuch jako podpórkę dla ramion. Tzw. “mięsień piwny” jest właśnie bardzo często efektem złej postawy ciała. Już na pierwszych zajęciach Pilates, każdy nauczy się, że delikatne wciąganie mięśni brzucha powoduje pracę głębokich mięśni i dzięki temu zmniejszenie obwodu pasa nawet o kilka centymetrów! Kolejnym problemem, z którym boryka się większość z nas jest wysunięta głowa w przód oraz zgarbiona pozycja ciała. I tu również ćwiczenia Pilates są niezastąpione. Dzięki nim zauważysz zmianę już po kilku treningach.

Płaski brzuch – Metoda Pilates uczy angażowania “mięśni centrum”, w tym mięśni brzucha, w każdym ćwiczeniu. Najprościej jest sobie wyobrazić pasek, który nieustannie wbija się w Twój brzuch i zmusza do przyciągania pępka w stronę kręgosłupa. Jeżeli ta czynność wejdzie w nawyk i będziesz stosować ją w czynnościach dnia codziennego tj. chodzenie czy siedzenie, szybciej zauważysz efekty!

Zmniejszenie bólu w kręgosłupie/Silny i elastyczny kręgosłup – Tak naprawdę najczęstszą przyczyną bólu w kręgosłupie jest zła postawa ciała, źle ustawiona miednica a w następstwie tego “puszczony brzuch”. Trening Pilates wykorzystuje “silne centrum” w każdym ćwicznieniu, co pozwala wzmacniać mięśnie odpowiedzialne za ustawienie Twojego kręgosłupa w neutralnej pozycji. Z wiekiem kręgosłup traci również na elastyczności, co powoduje dyskomfort w życiu codziennym. Istnieje wiele ćwiczeń w treningu Pilates tj. “the shoulder bridge”, które pomagają w mobilizacji kręgosłupa. Dzięki temu zwiększy się zakres ruchu kregosłupa i poczujesz ulgę w trakcie wielu czynności wykonywanych każdego dnia.

Smukłe mięśnie – Pilates to idealny program ćwiczeń zarówno wzmacniających jak i stretchingowych. Sprawia, że różne mięśnie wykonują pracę w tym samym czasie, nie zapominając o tych najmniejszych i najrzadziej używanych. Ponieważ każdy ruch jest wykonywany precyzyjnie i w uważności, nie ma niebezpieczeństwa, że narazisz się na wystąpienie kontuzji.

Jędrne ciało – Jak już wspomniałam wcześniej, mięśnie ciała stają się smukłe i wyrzeźbione. Dzięki temu nic nigdzie "nie zwisa”. Świadoma i precyzyjnie wykonywana praca nad ciałem wzmacnia wszystkie mięśnie ciała. Ponadto jeżeli kożystasz z treningu personalnego “jeden na jeden”, Twój trener zauważy, które mięśnie masz przepracowane a które całkiem słabe. I tak w szybki sposób zmodyfikuje ćwiczenia, abyś mógl/mogła w jak najkrótszym czasie osiągnąć idealną sylwetkę i zharmonizowane ciało. W szybkim czasie zauważysz jak wzrasta Twoja samoocena i co za tym idzie lepsze samopoczucie.

Większa elastyczność mięśni – Metoda Pilates to połączenie trenigu siły i elastyczności. Wiele osób trenujących systematycznie na siłowni zapomina o ćwiczeniach stretchingowych, które są równie ważne w prawidłowym rozwoju mięśni. W trakcie sesji Pilates wykorzystuje się ćwiczenia zarówno na siłę jak i elastyczność. Jednak najbardziej efektywną formą treningu są zajęcia personalne z trenerem, który dostosowuje ćwiczenia pod uwarunkowania danej osoby.

Większa siła – Należy pamiętać, że ćwiczenia Pilates są dla każdego, niezależnie od wieku czy sprawności fizycznej. Jednym w głównych celów jest często – wzrost siły. Osobie straszej bądź z problemami kregosłupa może zależeć na sile mięśni grzbietu lub sile mięśni, które będą podtrzymywać staw w odpowiednim ustawawieniu. Kobieta w ciąży lub po porodzie będzie chciała odzyskać sprawnośc fizyczną i siłę mięśni dna miednicy. Z kolei sportowiec wpowadzający ćwiczenia Pilates w plan treningowy, będzie pragnął osiągać lepsze wyniki sportowe. Należy pamiętać, że ćwiczenia siłowe również poprawiają metabolizm i w przypadku metody Pilates, gdzie ćwiczenia są wykonywane w wolnym tempie, zmniejsza się podatność na urazy.

Wzrost świadomości ciała – Może się okazać, że nigdy nie zdawałaś/łeś sobie sprawy, że ciągle utrzymujesz głowę przechyloną w bok, bądź przez zrotowaną miednicę masz problemy ze stawem biodrowym. Dzięki ćwiczeniom Pilates odkrywasz swoje ciało na nowo. Teraz te wszystkie wiadomości możesz wykorzystać w czynnościach dnia codziennego. Bez problemu prawidłowo usiądziesz lub skorygujesz swoją pozycję, tak aby sobie nie szkodzić.

Wzrost równowagi i koordynacji – Ćwiczenia równoważne często stosuje się w części rozgrzewki. Nie przejmuj się jeżeli na pierwszych zajęciach masz z nimi problemy. Ćwiczenia Pilates uczą angażowania “mięśni centrum”, które są podstawą w utrzymywaniu równowagi. Jestem pewna, że z każdą kolejną sejsą lepiej sobie z nimi poradzisz!

Przyjemność z seksu – Przede wszystkim ćwiczenia Pilates uczą świadomej pracy mięśni dna miednicy i dzięki temu kobiety mogą doznawać większą przyjemność z seksu. Dodatkowo sprawne i elastyczne ciało pozwoli Ci przyjmować skomplikowane pozycje, dając satysfakcje Tobie i Twojemu partnerowi.

Pamiętaj, że tylko regularny trening przyniesie zamierzone efekty! Ćwicz systematycznie!

autor:
Paulina Rogóż

Paulina Rogóż

Trener Pilates. Absolwentka Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie. Instruktor rekreacji ruchowej ze specjalnością fitness, instruktor i trener narciarstwa zjazdowego. Ukończyła wiele szkoleń i kursów oraz zdobywała wieloletnie doświadczenie prowadząc zajęcia grupowe w jednym z największych klubów w Krakowie Wellness Club Park Wodny. Obecnie swoją pasją do sportu i ćwiczeń fizycznych zaraża studentów na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie oraz prowadzi indywidualne treningi personalne Pilates.

Komentarze

Aby dodać komentarz musisz się . Jeśli nie masz konta na portalu, zarejestruj się.

Możesz także zalogować się używając swojego konta .